Logistic information
| Article code |
21310199
|
| Packaging | 10 x 1 kg |
| EAN packaging |
5413408913097
|
| EAN case |
5413408012134
|
| Languages on packaging |
GB, DE, FR, IT, ES, PT, NL, RU, CZ, SK, RO, BG, HU, PL, DK, GR, FI, SV, LT, LV
|
| Languages on box |
DE, DA, EN, FI, FR, IT, NL, PT, ES, SV
|
| Number of layers/number of cases per layer |
8/8 (EP)
8/10 (IP)
|
Average nutritional value per 100g:
| Energy (kJ/kcal) | 476,3/113,1 |
| Fats | 1,9g |
| of which saturates | ,4g |
| Carbohydrates | 18g |
| of which sugars | 11g |
| Proteins | 4g |
| Salt | 0g |
Instructions
Cook from frozen. Add the deepfrozen corn on the cob to boiling water and cook over a gentle heat for appr 10-12 min. Drain & serve with butter and salt.